craft/el işi atölyeleri

Haftalık, aylık ve dönemlik programlarımız, farklı malzemeler tanıyıp beceriler geliştirmeyi ve günlük yaşamı kişisel ifadelerle dönüştürmeyi amaçlıyor.

Moda127’nin dönemlik resim atölyeleri her hafta çarşamba ve cumartesi günleri gerçekleştiriliyor. Diğer günlerde ise tek ya da birkaç buluşmalık, temalı elişi atölyeleri düzenliyoruz. Atölye programları, malzemelerle haşır neşir olup üreterek öğrenmeyi esas alıyor. Böylece her atölye sakini kendi çizgisini yansıtan ürünler meydana getirebiliyor.

BASKI&ÇANTA ATÖLYESİ
Baskı ve temel dikiş tekniklerini öğrenebileceğiniz dört derslik bir çalışma hazırladık. Bu çalışmada; kumaşa baskı yapmayı, hazırladığımız baskılardan astarlı çanta ve fermuarlı cüzdan dikmeyi öğreniyoruz.

1. Ders; baskı kalıplarını hazırlıyor ve kumaşlara basıyoruz.
2. Ders; biraz dikiş makinasında pratik yaptıktan sonra, fermuarlı cüzdan dikmeye başlıyoruz. (bu derste astar dikmeyi ve fermuar takmayı da öğreneceğiz.)
3. ve 4. Ders; baskı yaptığımız kumaşlarla astarlı çanta dikmeyi öğreneceğiz.

KÜÇÜK FİGÜR ATÖLYESİ
Sadi Güran, bize fırınlanabilir hamurdan (fimo) küçük hayvan figürü ya da büst yapmayı öğretiyor. Bu atölyede figürü nasıl oluşturacağınızı ve nasıl konstrüksyon yapacağınızı öğreniyor, atölye sonunda da kendi yaptığınız minik bir heykelcikle evinize dönebiliyorsunuz.

VİTRAY ATÖLYESİ
Mozaik Vitray; renksiz düz bir cam üzerine, mozaik tekniğiyle kesilmiş renkli cam parçalarının arasına derz, dolgu yapılacak gibi yerleştirilmesiyle hazırlanır. Cam parçalarını bir araya getirip kendi kompozisyonumuzu yapmayı, Vitray sanatçısı ve ressam Levent Aygül ile öğreniyoruz.

MAKROME ATÖLYESİ
Annelerimiz ve anneannelerimizin evinde görüp, eskiden gözlerimizi devirdiğimiz ama artık kıymetini anladığımız geleneksel yöntemlerden makrome tekniğiyle; Pınarita (Pinar Akkurt) bize güncel duvar aksesuarı yapmayı öğretiyor. Günün sonunda kendi yaptığınız bir makrome duvar süsünüz oluyor.

TAKI (POLİMER KİL) ATÖLYESİ
Renkli ve kolay şekillenebilen bir malzeme olan polimer kil (fimo hamuru) ile takılar yapıyoruz. Kili şekillendirmeyi, nasıl fırınlayabileceğinizi, nasıl aparatlar kullanabileceğinizi ve takılarınızı nasıl boyayabileceğinizi öğreniyoruz. Bu şekilde kolye, küpe ve broş yapıyoruz.

TASARLA | BAS | DİK – MUTFAK SETİ
Hep beraber mutfağımızı giydiriyoruz! Ham kumaş ve su bazlı boyalar kullanarak, block print tekniği ile baskı yapmayı ve bastığımız kumaşları dikmeyi öğreniyoruz. Hem baskı, hem de dikiş teknikleri için temel bilgiler veren bir atölye olarak düşünülebilir. Atölye sonunda önlük, örtü ve iki adet peçetemiz olacak.