Resim Atölyeleri

Suluboya, illüstrasyon, desen

moda127, resim tekniğini geliştirmek isteyenlere de, baştan başlamak isteyenlere de açık, butik bir atölye. Az sayıda kişiyle, “özel ders” havasında geçen resim atölyelerimizi haftalık buluşmalar halinde gerçekleştiriyoruz.

RESİM DERSLERİ
RESİM #1 eğitiminin sonunda teknik beceri kazanmanın yanı sıra, dünyaya ve nesnelere bakışımızı değiştirmiş oluyoruz.
Neler yapıyoruz?
*Yerleştirme, oran-ölçü, hacim-plan, derinlik gibi ögelerle farkındalık
*Çevremizdeki objelerin etüdü
*Yorumlama, yaratıcı tavır geliştirme
*Biçimi görmedeki farklılıklar
*Desen anlayışları ve çalışmalarının analizleri
*Ayrıntı etütleri ve figüratif kurgu
*Plan ve ölçülendirme prensipleri
*Organik ve geometrik formlar
*Tonlama ve çizgilerle hacim çalışmaları
*Füzen, çini mürekkebi, toz pastel ve yağlı pastel ile tanışma

RESİM #2 ileri seviye resim konularına eğiliyor. Resim pratiğinin farklı yönlerine odaklanan derslerimizdeki konu akışı, katılımcıların ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda şekilleniyor.

TEMEL ÇİZİM / DESEN ATÖLYESİ
Bu program çizime yeni başlayanlar için düşünüldü, dört haftalık bir süre içeriyor. Oran-ölçü, hacim-plan, derinlik gibi ana değerler anlatıldıktan sonra, toz pastel, füzen gibi farklı malzemelerle de tanışıyoruz.

SULUBOYA ATÖLYESİ
Adım adım, basitten karmaşığa suluboyayı nasıl yapacağımızı öğreniyoruz. Hangi malzemeleri ve fırçaları kullanmanız gerektiğini öğrendikten sonra boyamak için zamanınız ve her zorlandığınızda müdahaleye hazır bir hocanız olacak. Bir peyzaj, illüstrasyon kopya ya da natürmort yapabilirsiniz.

TUVAL ÜZERİNE | CÜMLE İÇİNDE
AKIMKAR | TEKNİKLER
Temel teknikleri çalışırken sanat akımlarını da konuşalım ve başka başka malzemelerle tanışıp yorumlayalım istedik. İsteyen herhangi bir atölyeye katılabilirken, isteyen de paket halinde üç atölyeye birden katılabilecek. Her bir atölye 3 ders olmak üzere toplam da 9 ders yapılacaktır.

1.TOZ PASTEL ile GEÇ İZLENİMCİLİK
derslik atölye serimizin ilki TOZ PASTEL ile GEÇ İZLENİMCİLİK. Temel teknikleri çalışırken sanat akımlarını da konuşalım ve başka başka malzemelerle tanışıp yorumlayalım istedik.

2.AKRİLİK BOYA ile YENİ DIŞAVURUMCULUK
Kararsız ışık ve tonlamalara dayanan, güçlü, şiddetli, edebi eğilimli resimlerdir. Yarattıkları etki tuhaflık sınırındadır. Hem figüratif hem de soyut elemanları dramatik bir biçimde kullanırlar. Atölyede seçtiğimiz örneklerden yola çıkıp, Yeni Dışavurumculuk konuşacağız. Serbest fırça ve boya kullanımlarını denemelerde uygularken, ürettikleri örnekleri akrilik boya ile yorumlayacağız.

3.SULUBOYA ile REALİZM
Romantizmle Empresyonizm arasında yer alan bu akım, konu olarak gündelik yaşamla ilgili sahneleri seçmiştir. Yaşamı, doğayı gerçek boyutları ile ortaya serme anlayışı içinde; doğadaki oranlar, plastik değerler, renk ve ışık aynen yansıtılmaya çalışılmıştır. Atölyede bu akıma dahil ressamların çalışmalarını suluboya tekniği ile yorumlayıp dönemi konuşuyoruz.